בֶקולַם

"תפקיד הדעת לדבר, זכות החוכמה להקשיב" אמר אוליבר הולמס, ובעקבותיו התחלנו בהקמת ספריית שמע בעלת השם הקליל בֶקולַם. מדובר במאגר הקלטות של קולות בעלי חיים, שמטרתו לעזור בפיתוח מיומנויות הזיהוי של הצופים וכן להוות סימוכין להגדרת המינים ובסיס למחקר. בקרב הציבור קיים ניסיון בשימוש בהקלטות למטרות שונות, וכמובן שבאקדמיה ניסיון רב בשימוש בהקלטות קול למטרות מחקר. בכל זאת, תהליך ההקמה התברר כמורכב מהצפוי. הספרייה המדוברת אינה יכולה להתבסס על השיטות הקיימות, כיוון שהיא נועדה לשרת מגוון מטרות בו זמנית.


תמונה 1: עטלף שהוקלט בסביבות חיפה
 

זהו ניסיון ראשון להשתמש במגוון רחב של אמצעי הקלטה המצויים ממילא בידי הציבור לצורך זה, בכללם טלפונים ניידים. על מנת שהמידע יוכל לעמוד לבקרה מקצועית, ולשמש במקביל את הציבור הרחב ואת הרשויות, נערכות בימים אלה סקירות ומתבצעים ניסויים בשדה, במטרה לאפיין את התוצרים שניתן להפיק:
האם בקבצי MP3 מידע מספק לצורך זיהוי עטלפים? באלו מגבלות? האם יש טעם להקליט שירת צפרדעים בעזרת טלפונים סלולרים? האם קולות החיזור של קרפדה חורגים לטווח האולטראסוני*? אלו רק כמה מבין השאלות המרתקות איתן אנו מתמודדים, אך ההשקעה משתלמת: הספרייה תהווה מקור מידע עצום. כל מי שעוסק בהקלטת בעלי חיים מוזמן להצטרף, לקחת חלק בבניית הספרייה, וגם להגיב כאן ולהעלות שאלות והצעות ייעול: כיצד להציג את המידע? האם יש טעם בהקלטות של בעלי חיים לא מזוהים? שלא ידועים נתוני ההקלטה המלאים? אולי כדאי להשתמש רק באמצעי ניטור מקצועיים, כך שכל המידע בספרייה יהיה מורכב מהקלטות באיכות גבוהה בלבד? בינתיים, מי שהנושא אינו מוכר לו מוזמן ללמוד אותו בעזרת הקישורים המצורפים בתחתית הדף.


תמונה 2: גלאי עטלפים משולב HD/FD

קולות בעלי חיים הם נושא מרתק אשר במידה רבה הידע אודותיו מוגבל, הן בקרב הציבור והן באקדמיה. מינים שונים עושים שימוש במגוון עצום של קולות, שאת חלקם אנו כלל לא מסוגלים לשמוע. האיור המצורף לקוח מדף ההסבר על גלאי FD, ונועד להמחיש את השוני שבין האדם לעטלף מבחינת טווחי השמיעה. כמובן שקיימות קבוצות רבות נוספות של בעלי חיים, המשתמשות בטווחי שמיעה שונים משל אלו המוצגים כאן.


תמונה 3: ספקטרום תדירויות הנשמע על ידי בעלי חיים שונים, מוצגים כאן כמה מהבולטים בסביבות מיושבות. מה לגבי חרקים?

*לא.

לקריאה נוספת:
אקולוקציה (עטלפים) - מה הקשר בין עטלפים למלחמת העולם השנייה? על כמרים ואקולוקציה.
לאן עפים האשפים? - דפוסי הפעילות העונתיים של האשף המצוי
תצפיות עטלפים - קבוצות תצפית (ק"ת)
Bottlenose Dolphins - Communication & Echolocation
Bats and Dolphins Evolved Echolocation in Same Way- Bats and Dolphins