חומט גמדי

חומט גמדי הוא מבין הקטנים שבמיני הזוחלים המצויים בישראל. זהו חומט קטן ועדין, בעל צוואר וזנב ארוכים (כ-1.5 מאורך הגוף) המקנים לו מראה דמוי נחש זעיר.

הוא פעיל בשעות היום אך ביישן למדי, ולכן אינו נצפה בקלות. לרוב הוא מתגלה רק כאשר הוא נמלט למחסה, אז גם עשוי להשיר את זנבו.

חומט גמדי (Ablepharus rueppellii)
חומט גמדי (Ablepharus rueppellii) זוחל קטן ועדין, מהמעטים המתקיימים בחורש אורנים. © איל ונונו

המין מצוי במרבית החבל הים תיכוני בישראל ובמיוחד בולט בחורשות האורן הנטועים, אשר מעטים הם מיני הזוחלים המתקיימים בהם.
כמו כן, הוא נצפה באופן שגרתי ביישובים בנגב ולעתים גם בשטחים מדבריים מרוחקים יחסית ובנאות מדבר, כפי שניתן לראות במפת התצפיות, בסמיכות למקורות מים ולצמחיה (דבר שאינו מוזכר בספרות המוכרת לנו). באופן דומה, המין מוכר מנאות מדבר מרוחקים בירדן ובסיני וידוע גם מלבנון ומסוריה. ייתכן כי האוכלוסיות הצפוניות שייכות לתת מין אחר מזה המצוי בדרום ישראל ובסיני, בספרות הזמינה אין סימני זיהוי והגדרה לרמת תת המין (SCHMIDTLER, 1997).

Werner, Y., Disi, M., Mousa Disi, A.M., Crochet, P-A. & El Din, S.B. (2008). Ablepharus rueppellii. In: IUCN 2009, Red List of Threatened Species. Retrieved 1 October 2013.

תצפית בחומט גמדי?
ניתן לשלוח דיווחים גם באמצעות הוואטסאפ! באופן פרטי ובמסגרת קבוצה. אפשר להמשיך ולדווח גם דרך האתר, קבוצת דיווחי הדריסות והיישומונים (אפליקציות): זהו ערוץ נוסף לקיימים, כל המידע מרוכז במערכת אחת וזמין בדף האישי.

תצפיות מן השדה
 

Section: 
Section12