תצפיות ועדכונים

תצפיות!  שלחו דיווחים! כל הדרכים כשרות:

עכשיו, גם בוואטסאפ! במסגרת אחת הקבוצות (דיווחי דריסותאו קבוצת דיווחים ותצפיות) או באופן פרטי: קו הדיווחים המאובטח של העמותה יכול לשמש כערוץ תקשורת אישי, ומתאים גם למידע שפרסומו עלול להזיק - 
דיווח תצפית בהודעה פרטית.  כל המידע המתקבל במערכת, מכל ערוצי התקשורת, עובר תהליכי בקרה וסיווג דומים.

דיווח תצפיות
דיווח באמצעות הוואטסאפ! ניתן לשלוח דיווחים גם באופן אישי וגם במסגרת קבוצה (מדריך)

האפליקציה והטופס ממשיכים, כמובן, לפעול במקביל.

השאלת מצלמות: רוצה לדעת מי מתגנב לחצר ונהנה מהאוכל של החתול? מעוניין לגלות האם הילד של השכנים נכנס לכם למרפסת בלילה? גם אנחנו!  עמותת מן השדה מזמינה אותך להציב מצלמה בחצר, ולבדוק מה מתרחש בזמן שישנת.

גירית דבש (Mellivora capensis) בדרום הערבה: לראשונה מזה שנים, נמצאו סימני פעילות של גירית דבש בערבה

אין שכל יש דאגות הרעיון המבריק של לכידת הצבועה ממודיעין והרחקתה אל הנגב זכה לפרסום במדור אשׂי"ד.

גלאי עטלפים - דגם חדש מבית anabat


זיהוי עטלף (F7)

סיכום שנתי  בהמשך לסיכומי 2018
בדף הפייסבוק של העמותה נוספו תגובות מיותרות לנושא השפנים, ולכן נבהיר:
א. אין פה שום טעות (יש ים של טעויות, אבל לא שלנו...): הציטוטים המוזכרים אומתו מול המשרד להגנת הסביבה ועודם מפורסמים בו.
ב. למחדל הזה שותפים ונושאים (לכאורה) באחריות ארגוני שמירת טבע בארץ: מומלץ לנציגיהם לא לצאת בהצהרות מגוחכות (ובהאשמות), אלא לשתוק (גם לא להקליד) ולהפיק לקחים.
עסוקים מדי? במהלך העברת הצבועה ממודיעין אל הנגב (רעיון מבריק שמצדיק את החגיגה התקשורתית) בוודאי יתפנה לכך זמן.
יש לציין כי בניגוד להלך הרוח המשתקף ברשתות החברתיות, לרשות הטבע מגיעים דווקא שבחים על הטיפול בנושא זה, אם כי בסיכומו של דבר החובבנות והחובבנים רשמו ניצחון מוחץ. מסיבת אשׂי"ד!


עקבות צבוע מפוספסHyaena hyaena באזור מצפה רמון, 05/02/2019          מן השדה ©   

אשפים
אנחנו זקוקים למידע נוסף: בבקשה, הקדישו כמה דקות מזמנכם והאזינו לקולות בשעות החשיכההאם נצליח לפתור את התעלומה?
במסגרת ההאזנות לאשפים נצפים מיני עטלפים נוספים במרכז הארץ: חלקם כלל לא היו מוכרים מהאזור, בקרוב נפרסם כאן את עיקרי הממצאים. כאמור, כמה מתצלומי המסך אשר שותפו כאן ובקבוצת ביואקוסטיקה לאחרונה ,קיבלו חוות דעת מפתיעות מפי חובבי עטלפים ואנשי מקצוע מחו"ל - נמתין לפרסום סקירה מקיפה בנושא. בינתיים, מוזמנים לעיין ברשימה בנושא עטלפים אשר הוקלטו בצפון הארץ.

גירית מצויה

גירית מצויה (Meles meles). שפלה, 03/12/2018  © מן השדה

במפה המצורפת דיווחי דריסה נבחרים (לצפייה במסך טלפון נייד):

צפע מזרחי (Macrovipera lebetina)
המין שב ונצפה באזורנו בשנים האחרונות, בתחומי הארץ - כרגע ידועות לנו שתי תצפיות בהן זוהה המין. בקרוב תפורסם סקירה המסכמת את עיקרי הממצאים שנאספו בינתיים (יפורסמו כאן).


Echo Meter Touch

עדכונים נוספים
גירית דבש (Mellivora capensis)  - סימני פעילות של גירית דבש נמצאו בשלושה אתרים בנגב ובשפלה (תקציר), ולראשונה מזה שנים רבות - סימני פעילות נמצאו בדרום הערבה. הממצאים האחרונים המתייחסים למין יסוכמו ברשימה מיוחדת לו, הנמצאת בשלבי הכנה.  
מפת תצפיות אישית - הנתונים האישיים מוצגים כעת גם על גבי מפה נפרדת, וכפי שהיה - זמינים לייצוא כגליון נתונים. יישומון (אפליקציה בשפת הרחוב) אנדרואיד הופך את הדיווח למהיר ופשוט עוד יותר.
 

צב יבשה מצוי, Testudo graeca
צב יבשה מצויTestudo graeca. מבוא דותן.     © נעם שגב

הערה בנוגע לצב יבשה מצוי: זהו זוחל שכיח. אין שום מחקר שתוצאותיו מלמדות שהמין מצוי בסכנת הכחדה, ושום אזכור לכך באף מקור (למעט קבוצות בפייסבוק). צבים צעירים ובוגרים נצפים תכופות בפארקים ובגינות, בערים ובמושבים ברחבי החבל הים תיכוני, והמין אף מתרבה בתחומם. מסיבות אלו, הערכות גודל אוכלוסיית המין ומצבו שאינן מקיפות פעילות ניטור רחבה ורציפה - ואין כאלו - הן לא מבוססות (ניסוח עדין). בנוסף, ההתייחסות לכלל צבי היבשה בצורה אחידה היא בעייתית שכן בצפון הנגב, למשל, צבים בעלי מאפיינים ייחודיים וכך גם בצפון הארץ - רמת הגולן (מידע נוסף בספרו של פרופ' יהודה ל' ורנר).

עמותת מן השדה
תמכו בעשייה במן השדה  על ידי הצטרפות כחברי עמותה! 

נמיה מצויה (Herpestes ichneumon)
האם נמיות פעילות ביום? בלילה? גם וגם? תלוי מיקום / עונה / מצב משפחתי? הצטרפו למדווחי הנמיות ונברר זאת.
אשף מצוי (Tadarida teniotis)
מיזם האשפים: אנחנו מתאמים את זמני ההאזנה לאשפים באמצעות הודעת טקסט, אשר תישלח אחת לשבוע - מוזמנים להירשם!
 

צב יבשה מצוי
 למען חיות הבר 

 

תצפיות עטלפים
בכוונה לעודד משתמשים לערוך תצפיות עטלפים, עמותת מן השדה תאפשר למשתמשי המערכת לשאול גלאי CDB401 לצורך התנסות. מי שמעוניין בכך מוזמן ליצור קשר לצורך הזמנה והשאלת מכשיר (מהם גלאי X01?, גלאי CE30104).

דעה אישית:( רוצה לפרסם כתבה במדור? כתבו אלינו!)
רשימה פורסמה בהמשך לדיון העגום בנושא צבי השיטים. טרם התייחסתי (א.ו) לתגובה העניינית בדף הפייסבוק של מן השדה (לא בכדי הואשמתי שם בחוסר רצינות), לבינתיים אני מציע לקרוא את הדברים ואולי (אולי) להתייחס לגופו של עניין:
צריך להדאיג את כולנו שהוביל את הדיון מדען מהרשות, בפורום כזה, תוך השמטת כמה פרטים הקשורים בגוף אותו הוא מייצג. גם באתר הארץ החליטו לתת במה לסיפור המביש, מבלי לכלול עובדות חשובות מסיפור ההכחדה והטיפול בפרשה. אנחנו לא כועסים, אנחנו מאוכזבים.

meyuchas

תצפיות ותקצירים נוספים >>>