לזכר פרפ' בנימיני ז'ל

לזכר פרופ' ניסן בנימיני המיקולוג, מחלוצי חוקרי הפטריות בישראל

ניסן בנימיני
נזכור את ניסן בנימיני ז'ל

ניסן נולד ב 10.8.1930      נפטר – 7.1.2017. 

גדל בילדותו בירושלים, היה חבר בתנועת הנוער מכבי צעיר. התקבל להגנה והשתתף ב 1948 בפריצת דרך בורמה לירושלים, שהיתה נצורה 3 חדשים על ידי הירדנים, ואחר ליווה שיירות מזון לירושלים.

  ניסן סיים תיכון בתל אביב. את לימודיו האקדמיים התחיל באוניברסיטת ירושלים והמשיך ברחובות { שלוחה של אוניברסיטת ירושלים}. למד חקלאות תוך השתלמות בנושא פטריות בהדרכת המורים פרפ' מינה שיפמן – נדל ז'ל ופרפ' יצחק ואהל ז'ל.
בשנת 1959 עבר לעבוד באוניברסיטת ת.א בה חקר, לימד  והרצה בנושא הפטריות. לאחר קבלת שתי מלגות שנתיות, האחת בשוויץ והשנייה בדנמרק, למד היטב את נושא פטריות מאכל ורעל.  בהמשך השנים יצא למספר שבתונים בחו''ל, ועבד עם המומחים בתחום.

בישראל הצליח להגדיר מעל 800 מינים מקבוצות שונות, הגדיר, ייבש ואסף כ 6000 פרטים עם מידע מפורט ומדויק, מכל הביוטופים בארץ. שלושה מינים התגלו, תוארו ופורסמו על ידו כיחידים בעולם: חריפית הכרמל, כרסנית הגליל וגושית ריכרטי. האוסף הינו חלק מהאוספים במוזיאון הטבע של אוניברסיטת ת.א.

ניסן כתב 5 ספרים, ביניהם מגדירים עם צילומים, המדריכים את הציבור הישראלי עד היום. כתב ופירסם מאמרים מדעיים רבים על פטריות ישראל ונתן שמות עבריים המתורגמים מהשם הלטיני.

בגיל 69 יצא לגמלאות בתואר פרופ' במחלקה לבוטניקה.

יהי זכרו ברוך.

כתבה – ברוריה גל.

צילום – אלינוער שביט.

Section: 
Section2