קיפוד מצוי, Erinaceus concolor

מיני הקיפוד שייכים לסדרת אוכלי חרקים (Soricomorpha) שבמחלקת היונקים (Mammalia). זוהי סדרה קדומה, שלנציגיה כמה תכונות המוכרות מיונקים עתיקים שברובם כבר לא איתנו: שימוש במלוא שטחה של כף הרגל בהליכה, מבנה שלייה פשוט ועוד. שלושה מיני קיפוד מוכרים בישראל, מתוך 17 מינים הכלולים במשפחת הקיפודיים (ERINACEIDAE): קיפוד מצוי (Erinaceus concolor), קיפוד חולות (Hemiechinus auritus) וקיפוד מדבר (Paraechinus aethiopicus). קיפוד מצוי הוא הגדול שבהם, אם כי הוא קטן יחסית לבני מינו המצויים בארצות צפוניות לנו (שינפלד, 1984).

תאור
משקלו הממוצע של קיפוד מצוי הוא כפול ממשקלם של שני המינים האחרים, אך יש שונות רבה בין אוכלוסיות מאזורים גיאורפיים שונים, כמו גם לאורך השנה: בחורף הפעילות יורדת וכך גם המשקל. צבע השיער כהה יחסית לקיפודי חולות ומדבר וכך גם הקוצים: דגם הצבע פחות קונטרסטי משל המינים האחרים. בהשוואה אליהם הוא כבד, איטי ומסורבל.

תפוצה
המין מצוי בלבנון, סוריה, תורכיה דרום ומזרח אירופה. ישראל מהווה את גבול התפוצה הדרומי העולמי של המין. הוא מצוי בעיקר במרכז וצפון הארץ: בשטחים פתוחים, שטחים חקלאיים וביישובים - כולל בערים הגדולות. כמו כן, הוא מצוי בשטחי יישובים באזורים מדבריים, שם ניתן במהלך לילה אחד לצפות בשלושת מיני הקיפוד בתא שטח מצומצם יחסית.

תצפיות קיפוד מצוי
תמונה מס' 1: כמה מהתצפיות האחרונות בקיפוד מצוי - נצפה ביישובי אדם, כולל בערים צפופות וביישובים באזורים מדבריים

מזון
קיפודים שייכים לסדרת אוכלי חרקים, אך הם לא ניזונים רק מחרקים: אלו בעלי חיים אומניבורים הניזונים בין היתר ממכרסמים קטנים, זוחלים, חלזונות, ירק ועוד (מנדלסון ויום טוב, 1987). ביישובים ניתן לצפות בהם לעתים קרובות ניזונים משאריות אשפה ומכלי מזון יבש של חיות בית.

פעילות
קיפודים פעילים בשעות הלילה, אם כי לעתים נצפה גם בשעות הבוקר המוקדמות: פעילות בתזמון זה בעונת האביב מיוחסת לרוב לנקבות מיניקות. הם פעילים בעיקר בעונות החמות,  ובחורף אף עשויים להיכנס למצב חריפה הנמשך מס' ימים (שלמון, 1993). במהלך היום הם מסתתרים במחסה תחת עצים, סלעים ובסבך צפוף. לפעמים נצפים קיפודים רבים בתא שטח קטן יחסית, מחפשים מזון, אך הם אינם חברותיים וצפויים להתפזר קיפוד קיפוד לדרכו מיד בתום חיפוש המזון. קשר בין פרטים נצפה בעונת הרבייה ובין אם לגוריה, שבגיל שלושה שבועות כבר מתלווים אליה לחיפוש מזון.

קיפוד מצוי, Erinaceus concolor
קיפוד מצוי, Erinaceus concolor. ירושלים, 01/08/2014. האף מורם לפנים, צבע שיער הפנים אחיד    © משה קלוקובסקי

תצפית בקיפוד מצוי
על מנת לצפות בקיפודים מומלץ לאתר מדשאה, או שטח פתוח אחר, בקרבת נקודת אכילה: ייתכן שכלי האוכל של הכלב או החתול שלכם עשוי להתאים.. בארץ נצפתה פעילות במהלך כל השנה, אך הסיכויים לתצפית גבוהים יותר בלילות חמים. ההמלטות מתרחשות באביב ובתחילת הקיץ, לאחריהן ייתכן שנפגוש בנקבות שבשל דרישות המזון הגבוהות של הגורים פעילות גם לפנות בוקר אך ככלל הפעילות מוגבלת ללילה. אין לגעת בקיפודים, שעשויים להיות נגועים בקרציות ובטפילים רבים אחרים, למרות שניתן להתקרב אליהם בקלות. הם נוטים להתכדר במקום ולהסתמך על ההגנה שמספקים הקוצים, ופעמים רבות לא נמלטים בריצה מפני אדם או כלב. בכל זאת, יש להתמקם במרחק מה מנקודת האכילה ולהתייחס בתצפית להיבטים הבאים:
זיהוי - בכמה אתרים בארץ ניתן לצפות בשלושת מיני הקיפודים בקרבה יחסית, אך בכל זאת הזיהוי הוא פשוט: קיפוד מצוי הוא כבד ומסורבל בהרבה משני המינים האחרים, והתנהגותו מעידה כי הוא מודע לכך - כשמתקרבים אליו, הוא נוטה להתכדר במקום ולא להימלט בריצה. בהליכה, בולטות כפות הרגליים הגדולות והאוזניים הקצרות. הצבע הכללי הוא לרוב כהה, אם כי כדאי לזכור שגם לקיפוד מדבר מופע כהה: הכוונה היא לא רק לפרצוף הכהה, אלא לכלל הגוף ומעטה הקוצים. בכל זאת, במבט מהיר על המבנה הכללי בולטים ההבדלים המבניים.
חושים - כיצד קיפודים מאתרים מזון הפזור בשטח פתוח? האם הם מתנהגים שונה כאשר נושבת רוח? האם הם נעים במסלולים קבועים? מה ניתן להסיק מכך?
התנהגות, חברתי - האם נראית אינטראקציה כלשהי בין פרטים המחפשים מזון באותו תא שטח? ייתכן שמתקיימת תקשורת ביניהם שאיננו מבחינים בה. האם נצפית התנהגות המעידה על טריטוריאליות?
קולות - האם נשמעים קולות? לקיפודים מגוון קולות, המושמעים בתגובה למפגש עם פרטים אחרים, מצוקה ועוד.
זיהוי פרטני- האם באותם מקומות נמצאים אותם פרטים במשך זמן? סימני זיהוי פרטני אינם מצויים בהכרח, אך לעתים ניתן להשתמש בפציעות ובצלקות המצויות מפעם לפעם, בעיקר בפרטים בוגרים. למשל, נקבה בקיבוץ בדרום זוהתה על פי אוזנה החתוכה, שאפשרה לעקוב אחריה במשך כשנה.

קיפוד מצוי, Erinaceus concolor
קיפוד מצוי, Erinaceus concolor. באר שבע, 18/08/2010.  צבע השיער כהה, האוזניים קטנות.      © איל ונונו


מקורות
מנדלסון ה. ויום- טוב, י.,(1987 החי והצומח של ארץ ישראל, כרך 7, יונקים. החברה להגנת הטבע ומשרד הביטחון, ההוצאה לאור.
שינפלד, מ. (1984) הביולוגיה של שני מיני הקיפודים: קיפוד אירופי (Erinaceus concolor) וקיפוד חולות (Hemiechinus auritus). עבודת מוסמך, אונ' תל אביב.
שלמון, ב. (1993 ,( מדריך היונקים בישראל וסימני השדה לנוכחותם. כתר, הוצאה לאור

קישורים
קיפוד מצוי באתר IUCN
The biology of two species of hedgehogs, Erinaceus europaeus concolor and Hemiechinus auritus aegyptius, in Israel - תקציר