תצפית בעטלפים

עטלפים הם יצורים מרתקים, וכל חובב טבע המכבד את עצמו רוצה לצפות בהם וללמוד אודותיהם. מסיבות שיתוארו בהמשך, מדובר בנושא רגיש ביותר מבחינת שמירת טבע: נכון להיום חלק ניכר מהמינים נתון בסכנת הכחדה, וייתכן שדיי בהטרדה מיותרת אחת על מנת לגרום להכחדתו של מין מנופי ארצנו

מתי והיכן ניתן לצפות בעטלפים?
תצפית בעטלפים היא תחביב מקובל בארצות רבות בעולם. הכללים המתוארים כאן אינם מיוחדים לישראל: אלו הם הכללים הנהוגים :בעולם אשר במדינות רבות אף מעוגנים בחוק. הכלל החשוב ביותר:

בעטלפים צופים כאשר הם פעילים, מחוץ לאתר המשכן

על מנת להבחין בין מינים, לאפיין התנהגות, להכיר את הקולות ועוד - יש לצפות בהם כאשר הם פעילים. הקולות בהם אנחנו משתמשים לצורך זיהוי, ואליהם מתייחסים ערכי תדירות הקול בספרות, מושמעים כשהעטלף פעיל ולא כאשר הוא נח בסדק או תלוי על תקרת מערה. מכאן שכלל זה אינו נובע רק מהצורך להגן על עטלפים, הוא מתבקש על מנת לצפות בהם.

יזנוב גדול

כניסה למערות עטלפים
גם מי שאינו מעוניין לצפות בעטלפים מתבקש שלא להתקרב לעטלפים השוכנים במערה, ולהימנע לחלוטין מכל כניסה למערות בהן שוהים עטלפים בחורף. הסיבה לכך שהכניסה למערות עטלפים בחורף אסורה: רוב המינים ניזונים מחרקים, שכמעט ואינם פעילים בחורף, כשטמפרטורת האוויר יורדת. על מנת להתגבר על המחסור במזון,
עטלפי חרקים אוגרים מעט שומן בסתיו ממנו הם ניזונים במהלך החורף הארוך. בכדי שמאגר המזון יספיק לעטלפים לכל תקופת החורף, הם מצמצמים את פעילותם:
- קצב חילוף החומרים (מטבוליזם) יורד ביחס לתצרוכת הרגילה: הלב פועם בקצב נמוך מאוד.
- טמפרטורת הגוף יורדת מ- 40 מעלות (בתעופה), עד לטמפרטורה הקרובה לטמפרטורת המערה.

כאשר נכנסים למערת עטלפים גורמים להתעוררותם ולשריפת שומן רב הדרוש להם כדי "לעבור" את החורף בשלום. לאחר "התעוררות" העטלפים הם נותרים ללא מאגרי שומן, ובהתחשב בפעילות החרקים הנמוכה בעונה - גם ללא יכולת לחדשו. העטלפים יוותרו עם מעט מדי מאגרי מזון שיקשו עליהם לשרוד את עונת החורף!

נזקים חמורים עלולים להיגרם גם כתוצאה מהטרדת עטלפים במערות בתקופת האביב: ייתכן ששוהים בהן גורים הממתינים לאימם שתשוב, אך זו עשויה להירתע ממטיילים השוהים בקרבת המשכן.

אתרי וזמן תצפית
ניתן לצפות בעטלפים בכל חלקי הארץ ויש מינים הפעילים במשך כל השנה, אף בלב הערים הגדולות. הם נצפים בקלות יחסית מעל מקווי מים ונראים צדים חרקים מסביב לפנסי רחוב, המספקים גם תאורה לתצפית.
ניתן לצפות בעטלפי פירות הנמשכים לעצי פרי (איזדרכת, למשל) - בשל גודלם ניתן להבחין בפרטים רבים אף ללא כל ציוד עזר.
בעזרת משקפת נוכל להבחין בפרטים רבים וייתכן אף שנזכה לצפות בנקבת עטלף פירות הנושאת עמה גור. ניתן לצפות בעטלפי חרקים כשהם צדים במעופם מעל מקורות מים ובסביבת פנסי רחוב. אם מוכרת לנו מושבת עטלפים, ניתן להתמקם בקרבתה בשעות הערב ולצפות בהם כנגד השמיים הבהירים כשהם מגיחים לפעילות.

?איזה ציוד דרוש
ניתן לצפות בעטלפים גם ללא שימוש בציוד מיוחד כלשהו אולם, על מנת לזהות ולהכיר עטלפים יש להצטייד בגלאי עטלפים, הגלאי הוא אמצעי הכרחי לתצפית בעטלפים, כפי שמשקפת הכרחית לתצפית בציפורים.

השימוש בגלאי מחייב היכרות מוקדמת עם נושא האקולוקציה

Section: 
Section8