שפני סלעים

 
שפן סלעים ידוע כמאכסן (חית מאגר) של זבובי חול (.Phlebotomus sp) אשר עשויים להיות נגועים בטפיל הלישמניה ("שושנת יריחו").
עמיאל מפרדס חנה - כרכור מדווח כי שפני סלע החלו להיראות בתחומי היישוב, ואנחנו משתדלים לרכז מאמץ בנושא תצפיות בשפני סלע: בבקשה שלחו דיווחי תצפיות בשפנים, בפרט מאזורים מיושבים. חשוב שתושבים יכירו אתרים בתחומי היישוב בהם מצויים שפנים. אנחנו מקווים* כי כאשר יצטבר מידע מספק, יהיה ניתן להשתמש בו לא רק על מנת להזהיר תושבים, אלא גם על מנת להניע את הרשויות לפעולה. בינתיים, בבקשה: בגדים ארוכים ותכשירים דוחי חרקים יכולים לעזור במניעת העברת טפיל הלישמניה (באמצעות זבוב חול) אל האדם. מומלץ להתעדכן האם הוא ידוע באזורכם ולהתגונן בהתאם.
 
 
*איבדנו את התקווה, אסור לאבד את הייאוש". (אפרים קישון)
 
שפן סלע
שפן סלעים (Procavia capensis) בפרדס חנה-כרכור: תצפית ברחוב המזמור - הפעמון    עמיאל ©
 
קטע שפורסם בסיכום השנתי 2018:
ביום 26/08/2018 פורסם בעיתון הארץ (צפריר רינת) כי המשרד להגנת הסביבה מבקש להסיר למשך 3 שנים את ההגנה הניתנת בחוק על שפן סלע (Procavia capensis) במסגרת המאבק בלישמניאזיס ("שושנת יריחו", Cutaneous leishmaniasis), וכך לאפשר "דילול אוכלוסיות השפנים ומניעת הגישה שלהם ליישובים". על פי הכתבה, "בתום התקופה ייבחנו התוצאות... ותיעשה הערכה מחודשת בנוגע למצבו של שפן הסלעים". המהלך צפוי (פורסמה כאן לפני כשלוש שנים רשימה העוסקת בכך), ויש האומרים שאף מתבקש, כך או כך נראה שעל דבר אחד ישנה הסכמה רחבה:
אפילו פרוותו של השפן המוזנח ביותר במדבר יהודה מבריקה יותר מהרעיון המגוחך של הטיפול בבעיה בדרך זו. 

שפן סלעים (Procavia capensis)
תצפית: שפן סלעים (Procavia capensis) ברחוב המזמור - הפעמון    עמיאל ©

אין צורך להסיר את ההגנה על שפני הסלע על מנת לדלל את אוכלוסייתם. הסרת ההגנה תפגע ביכולת לבצע "הערכה מחודשת בנוגע למצבו" בשל הקושי לנטר אוכלוסיית מין המצוי ביישובים ומותר בציד. נתקשה גם לאכוף לכידה והחזקת שפנים בשבי, כולל במסגרות פרטיות ובבתי מגורים. לכן, לא בלבד שהסרת ההגנה לא תחסום גישה ליישובים, היא אף עשויה לעודד אותה. בעלי חיים רבים, גם ממינים טבעיים ומקומיים, מושמדים באופן לא מבוקר וללא כל הצדקה מדעית או כלכלית, אין בכך חדש. ובכל זאת, בקשת המשרד להגנת הסביבה מטרידה במיוחד: הלכה למעשה, מטרתה היא להסיר ממנו חלק ניכר מהאחריות לטיפול בבעיה. במקום שעובדיו ישמידו את השפנים והפעילות תנוטר ותתועד, יורשו לעשות זאת כולם (שוק חופשי). עלינו להודות ולברך על בקשת המשרד  - סוף כל סוף (להבדיל מנושא הצפעים), לא נעשה כל ניסיון לתרץ או להסוות את המניעים לפעולותיו: נעשה מאמץ מיוחד על מנת להסיר כל ספק בכך שיש קשר בין בעלי התפקידים האמורים לשמירת טבע, בריאות הציבור, מדיניות ממשק מבוססת והגיון בריא. יש לציין כי הסרת ההגנה אינה הצעד הראשון שנעשה במסגרת התמודדות עם הלישמניה. בין היתר, בוצעו ניסיונות להרתעת השפנים באמצעים כגון גדרות חשמליות וחסימת מסלעות, אך אלו נחלו הצלחות חלקיות ודרשו משאבים רבים. אין להתעלם מהמתאם המעניין שבין מיקומם הגיאוגרפי של הנפגעים לבין הפעולות שננקטו. ברשימה שהוקדשה לנושא התייחסנו לדרכי הפעולה הנדרשות (כלומר אמורות להידרש). בהתחשב בההתנהלות המשרד בנושא השפנים, יש לצפות כי בעתיד תוגש בקשה דומה בעניין הצפע המצוי. במידה ובעלי מקצוע מהרשויות והאקדמיה ימשיכו לתמוך במדיניות המפוברקת ולהיות שותפים לה (גם במובן שות'), הרי שזה צפוי ומתבקש. 

 
 
שפן סלעים (Procavia capensis) בפרדס חנה-כרכור
שפן סלעים (Procavia capensis) בפרדס חנה-כרכור    עמיאל ©
 
Section: 
Section1