הצופה1 Observer 1 HD²

גלאי עטלפים הוא אמצעי המתרגם את הקולות הגבוהים שמפיק העטלף לטווח הנשמע באוזן אנושית (מידע נוסף בקישור אקולוקציה). קיים מגוון רחב של גלאים, אשר שונים מאוד זה מזה במספר היבטים. כאשר בוחרים דגם, לא ניתן להסתמך רק על שם היצרן או על המחיר כדי להעריך את טיבו: יש לוודא שסוג הגלאי מתאים לשימוש שאנו מתכננים לעשות בו. חלק מהדגמים משלבים מספר שיטות פעולה במוצר אחד, כך שאפשר לנצל בו זמנית את היתרונות היחסיים של כל אחת מהן.
שיטת הפעולה של גלאי הטרודני (HD=Heterodyne) מדגישה את הבדלי תדירות השיא שבקריאות, והמשתמש יכול לקבוע אותה בזמן אמת. האפשרות לאפיין את הקול בזמן אמת הופכת אותו לבחירה מועדפת לזיהוי מינים בשדה. עם זאת, בגלל שבשיטה זו קולו של העטלף מסונן ומשובש, הוא אינו מתאים לעבודת מעבדה: אין טעם באנליזה דיגיטלית לקולות שהוקלטו בעזרת גלאי הטרודני.

גלאי עטלפים
תמונה 1: הצופה1 - גלאי HD (ממשיכו של CDB103)

הצופה1 (Observer 1 HD²) הוא גלאי סטריאו הטרודני. בגוף הגלאי מתג הפעלה ושני כפתורים נוספים: בורר עוצמה ובורר תדירות. התדירות הנבחרת מוצגת בצג דיגיטלי ברוזולוציה של1 kHz . בגלאי מובנה רמקול המאפשר לצופים נוספים להיות שותפים לתצפית. הרמקול מושתק אוטומטית כשמחברים אוזניות, אז גם מתברר כי ההאזנה בעזרתן מאפשרת לאפיין את הקול בדיוק רב יותר: מומלץ להשתמש באוזניות לפחות בפעם הראשונה שמאזינים למין כלשהו, על מנת ללמוד להכיר את קריאותיו.

גלאי עטלפים
תמונה 2: הצופה1 - מתג הפעלה, בורר עוצמה ובורר תדירות
 

 לפני שקונים גלאי, מומלץ להתנסות בשימוש במכשיר :
מי שטרם השתמש בגלאי, מוזמן ליצור קשר (ניתן באמצעות הפורום) ולהצטרף לתצפית. כאמור אופן השימוש בגלאי משתנה מאוד בהתאם לסוג המכשיר, ולכן כדאי לוודא שהדגם הנבחר אכן עונה על הדרישות. להזמנת גלאי הצופה1 לרכישת גלאי, ניתן להשתמש בטופס המקוון או ליצור קשר לתאום רכישה באופן אחר. בקישור הבא למדריך שימוש בגלאי הטרודני: גלאי HD. הגלאי מופעל על ידי סוללה  9V סטנדרטית (אינה כלולה במארז, יש לרכוש בנפרד). מלבד הסוללה, הוא מוכן לשימוש מיד עם הוצאתו מהמארז.

גלאי עטלפים
תמונה 3: הצופה1 - תצוגה דיגיטלית