עטלפון אירופי

עטלפון אירופי (Pipistrellus pipistrellus) מצוי באזורים נרחבים באזור המערב פליארקטי (אירופה, המזרח התיכון), צפון מערב אפריקה, מרכז ומזרח אסיה. זהו מין עטלף קטן יחסית. אורך האמה כ- 30 מ"מ, ומשקלו כ-4 גר' בלבד, שצבעו אחיד למדיי: הפרווה בגווני חום-כתמתם בעיקרה.

עטלפון אירופי
עטלפון אירופי (Pipistrellus pipistrellus), מהקטנים שבעטלפי הארץ.  © עזרא חדד

במהלך העשורים האחרונים התברר כי תחת השם "עטלפון אירופי" כלולים למעשה שני מינים שונים: Pipistrellus pipistrellus - תדירות השיא היא כ-45 ק"ה. Pipistrellus pygmaeus- תדירות השיא מעל -50 ק"ה. ההבחנה בין שני המינים מתבססת על הבדלים במבנה הקולות, וכן על ממצאים גנטיים. כיוון שזהו ממצא חדש יחסית, וכיוון שקיימת חפיפה בין תחומי התפוצה של שני המינים, הרי שקשה לשייך מידע מהעבר למי מהם.

העטלפון האירופי המוכר בארץ הוא המין שתדירות השיא של קריאותיו היא כ-45 ק"ה. במהלך השנים האחרונות נצפו בתנאי שדה גם עטלפונים שתדירות קריאותיהם גבוהה יותר: הם לא נלכדו, ולא ניתן היה לזהותם בוודאות, אך ייתכן שבארץ מצוי גם העטלפון P. pygmaeus. בישראל המין מוכר בעיקר בצפון הארץ, אך נמצא גם באתרים אחדים באזור יהודה ואף במרכז הארץ: כדאי להיות ערניים בעת שמסיירים עם גלאי עטלפים ביישובים, המין עשוי להפתיע במקומות לא מוכרים: עשוי להימצא בסדקי בתים ועצים. קולות: 45-49 (35-105) kh