עטלפון ריפל

עטלפון ריפל הוא מין בעל דגם תפוצה אפריקאי, שישראל מהווה את גבולה הצפוני. בארץ הוא נצפה בעיקר באזורים מדבריים בנגב ובמדבר יהודה אך נצפה גם במרכז הארץ, בשפלה ובמישור החוף: הופעתו באתרים אלה, כמו גם בצפון הנגב, היא ככל הנראה עונתית. המין ניכר בדגם פרווה קונטרסטי: הגב כהה מאוד ואילו הגחון לבן. לא מוכר מין אחר באזור הדומה לו מבחינה זו.

תדירות הקול: 50-60 (37-90) kh
הקלטות והיסטוגרמות בדף עטלפון ריפל בספרית הקולות

עטלפון ריפל  Pipistrellus rueppellii
עטלפון ריפלPipistrellus rueppellii,  דגם פרווה קונטרסטי אופייני   © שי פילוסוף

המין קרוי על שמו של אדוארד רופל, חוקר טבע גרמני (מוצאו מפרנקפורט) אשר סייר וחקר אזורים שונים, בעיקר בצפון מזרח אפריקה. רופל היה מראשוני חוקרי הטבע האירופים שהגיעו למפרץ עקבה (1822) והראשון שבהם אשר ביקר באתיופיה . מסעו באתיופיה, בין השנים 1830-1834, התמקד בעיקר בפאונה ובפלורה של האזור וכתביו מתקופה זו עודם נחשבים לבעלי ערך רב ונעשה בהם שימוש לעתים קרובות למדי .רופל עסק בתחומים שונים בהם אסטרונומיה, גיאוגרפיה, זואולוגיה ובוטניקה.  
מיני בעלי חיים רבים קרויים על שמו של רופל. מציפורי האזור מוכר לנו סבכי שחור גרון (Sylvia rueppelli)  ומהיונקים שועל חולות , (Vulpes rueppelli) אך כמוהם גם מיני בעלי חיים רבים נוספים מאזורים רחוקים יותר, כגון הפרסף האוסטרלי  Greater Broad-nosed Bat , מין תוכי אנדמי לדרום מערב אפריקה (Rueppell's Parrot)  ועוד.

עטלפון ריפל (Pipistrellus rueppelli)
עטלפון ריפל (Pipistrellus rueppelli), גן לאומי אשקלון, 27/02/2012  צילום:  Liad Cohen ©