מן השדה, 01/10/2015

רשימה זו נכתבה ברובה טרם התקבלה הידיעה על פטירתו של מוטי קירנשבאום ז"ל. אומנם פרסום זה בעיקרו מוקדש לתצפיות, אך לא ניתן לכתוב על נושאים סביבתיים מבלי להתייחס לאובדן כה גדול:
פועלו משפיע על עשייתנו, וימשיך להשפיע עליה גם בעתיד.
כולנו שותפים בצער המשפחה.
-----------------------------------

עמותת מן השדה ממשיכה להתפתח, כאשר במקביל מתעדכנת מערכת המידע מדי יום בדיווחים ותצפיות. במהלך השבועות האחרונים פורסמו עדכונים רבים באתר, ולהלן תקציר המסכם את אלו שנוספו במהלך החודש ולאחריו תקציר תצפיות.

מיזם האשפים
רוצים להצטרף אל מסע מרתק לפענוח סודם של העטלפים המסתוריים?
אין צורך בציוד מיוחד או לצאת לשטח מרוחק. טלפון סלולרי, גלישה לאינטרנט, שקט למשך 10 דק': זה הכל.
כולם מוזמנים!

אשף מצוי, Tadarida teniotis
אשף מצוי
Tadarida teniotis.    עטלף הצד פרפראים תוך כדי מעוף   © Brock Fenton

במהלך השבוע האחרון נחסמה הגישה לשרת בפני משתמשים אחדים, אשר כתוצאה מכך לא יכלו להשתמש באפליקציה. אנו מתנצלים על אי הנוחות.

- בתחילת החודש ציינו את הגדרת לילית המדבר 'המקומית' כמין חדש למדע. הלילית נקראת  Strix hadorami, על שמו של הצפר והחוקר הדורם שיריחי, אשר עוד בשנות ה-80 החל לחשוד כי הלילית שמצויה באזורנו שונה מקרובותיה.

לילית מדבר Strix hadorami
לילית מדבר Strix hadorami  משתלבת היטב בנוף המדברי     © מן השדה

- בתאריך 22/09  ציינו את יום הולדתו של Victor Ernest Shelford, מראשוני האקלוגים בהיסטוריה, אשר במידה רבה הקנה לתחום תוקף מדעי. בימינו דווקא ארגונים סביבתיים מנסים להסיג את התחום, ואנו חוזרים ומציעים כי מי שישתמש במושג "אקולוגיה" שלא לשמו יוגלה לחווה אקולוגית במזרח הרחוק.

תצפיות ודיווחים

זוחלים
חודש ספטמבר שחלף היה חם במיוחד. זוחלים אכן נקראים "חובבי חום", אך הרי שהשימוש בו לצורך חימום הגוף מובילה לתלות ומחייבת התאמות שונות על מנת להתמודד עם עומסי חום. במהלך החודש התקבלו תצפיות זוחלים רבות, כמה מן הבולטות שבהן:
מניפנית מצויה (Ptyodactylis hasselquistii guttatus)
מטבעון מדברי (Spalerosophis diadema)
שחור ראש (Rhynchocalamus melanocephalus)
נועם גיבעון דיווח על פרט שנמצא לכוד בבור באזור בית גוברין. הנחש חולץ ושוחרר במקום.  שחור ראש הוא נחש שכיח למדיי ברחבי האזור הים תיכוני, אשר חודר בצפון הנגב גם למדבר. הן במראה והן בהתנהגות הוא דומה לנחשים מהסוג שלוון: זהו נחש קטן (בדר"כ אורכו פחות מ-50 ס"מ) ועדין, שכלל אינו נושך. עד לאחרונה הוא אכן זוהה כשלוון, אך בשל מספר תכונות הוא שוייך לסוג Rhynchocalamus. אומנם למין תפוצה רחבה, אך היא מקוטעת, אינה רציפה. ייתכן שהשונות הרבה בתוך אוכלוסיית המין מעידה על קיומם של מינים שונים בתוכה, כפי שנחקר לגבי אחד מתתי המין המוכרים בטורקיה (Baran and Atatür 1998). מצורפים שני תצלומי שחור ראש מארכיון מן השדה, המציגים מעט מן השונות הרבה שמראים נחשים אלה. במבט, פרטים נבדלים בגוון הצבע הכללי של הגוף, צורת ואורך הכתם השחור שעל הצוואר ועוד.


שחור ראש melanocephalus Rhynchocalamus.  גלבוע 03/08/2015    © צוקית רביב

שחור ראש
שחור ראש
melanocephalus Rhynchocalamus   אזור הגלבוע, 16/07/2015    © עמיחי וסרמן

 

זעמן זיתני (Coluber rubriceps)
מין נחש בעל מבנה עדין, שוכן קרקע, השכיח בשטחים עתירי צמחייה ברחבי החבל הים תיכוני. הצגנו כאן דוגמאות לדיווחים (נועם גיבעון) במין זה אשר לרוב נצפה פעיל בשעות היום, וכן דוגמא חריגה יותר לפעילות לילית של המין (צוקית רביב).

זעמן זיתני Coluber rubriceps
זעמן זיתני Coluber rubriceps  פעיל בשעת יום, מבשרת ציון 06/09/2015    © נועם גיבעון

זעמן מטבעות (Hemorrhois nummifer)
זעמן זה קרוי על שמו של דיפלומט צרפתי בשם Ravergier אשר צפה בו לראשונה בגיאורגיה. הוא בין השכיחים והמוכרים שבנחשי בחבל הים תיכוני. מפת התפוצה הרחבה של המין כוללת את תורכיה וקפריסין. לעתים קרובות מתקבלים דיווחי תצפיות בו ממגורי אדם, וייתכן שהוא משגשג בשטחי יישובים (מידע נוסף). בתצלום המצורף נראה פרט בוגר אשר נצפה בקיבוץ יגור בתחילת החודש (ברק דותן, 03/09/2015).

זעמן מטבעות, Hemorrhois nummifer
זעמן מטבעות, Hemorrhois nummifer. קיבוץ יגור, 03/09/2015.    © ברק דותן

 

צפע מצוי (ארצישראלי)  (Vipera palaestinae)
תצפיות בצפעים מתקבלות לעתים במערכת, לעתים קרובות בפרטים שנראו בסמיכות לבתי מגורים.  מידע כללי על הצפע ברשימה המוקדשת למין צפע מצוי.

יונקים
קיפוד מצוי (Erinaceus concolor)
במהלך החודש התקבלו דיווחי תצפיות בשלושת מיני הקיפוד המצויים בארץ. לשכיח שבהם הוקדשה רשימה: קיפוד מצוי, 24/09/2015
דורבן מצוי (Hystrix indica)
דורבן הוא יונק צימחוני מסדרת המכרסמים.  הוא מצוי במרבית חלקי הארץ ובמגוון בתי גידול, אך בשטחי מדבר צפיפות האוכלוסייה נמוכה. במהלך החודש דווחו תצפיות ממרכז  הארץ. מידע נוסף על הדורבן ברשימה דורבן מצוי.
תן זהוב (Canis aureus)
שועל מצוי (Vulpes vulpes)
דלק סלעים (Martes foina) - דוד שהמי דיווח על דלק שככל הנראה חי בעליית גג בבית בירושלים (24/09/2015). הדלק הוא טורף ממשפחת הסמוריים, המצוי בדרום מערב אסיה וברחבי אירופה, שם הוא ידוע כשוכן קבע ביישובי אדם. בארץ זו ככל הנראה תופעה חדשה יחסית,  ובשנים האחרונות מתקבלים דיווחים על דלקים השוכנים בעליות גג במושבים ובערים. דלקים טורפים בעלי חיים שונים בהם מכרסמים, זוחלים, גוזלי ציפורים ודו חיים. מכאן, שלהתפשטות אוכלוסיית המין תיתכן השפעה על מיני חיות בר נוספים. עם זאת, בינתיים התקבל הרושם כי הדלקים אינם מתרחקים מאתר המשכן לצורך שיחור מזון.
צבי מצוי (ארצישראלי) ((Gazella gazella gazelle

סקר עטלפים באזור אשקלון
במהלך השנה הקרובה תוביל עמותת מן השדה סקר עטלפים באזור אשקלון. אנו מקיים סיורי האזנה לעטלפים (סיורים רגליים), ובנוסף דוגמים אתרים נבחרים באמצעות גלאי עטלפים FD, במטרה לאתר מינים נוספים לאלו המוכרים ועל מנת לסייע באימות הממצאים. רובו המוחלט של הסקר יבוצע באמצעות האזנות לעטלפים באתרי שיחור, והרי זוהי הזדמנות מצויינת להתוודע לתחום: אנו מזמינים את כלל הציבור לקחת בו חלק  - מי שמעוניין להשתתף יכול ליצור קשר באמצעות האתר.  גם מי שאין ברשותו גלאי יכול להשתתף, הוא מוזמן להתלוות אל אחד מחברי העמותה. בתצלום המצורף נראה עטלף פרי מצוי (Rousettus aegyptiacus). זהו פרט אחד מתוך קבוצה של  35 עטלפי פירות אשר מקום משכנם אותר במסגרת הסקר.

עטלף פרי
עטלף פרי מצוי  Rousettus aegyptiacus   אשקלון, 15/09/2015  © איל ונונו

מינים נוספים
דווחו תצפיות מעטות גם במינים אחרים, בהם:
עביד צהוב (Scorpio maurus palmatus)
קרפדה ירוקה (Bufo viridis)
אילנית מצויה (Hyla savigni)
ועוד....

תודה לכולם ולהתראות, בתקווה לראות שותפים נוספים במיזם האשפים -
הצטרפו אלינו, כולם מוזמנים!


שעיר מצוי
, Otus scops. נצפה במסגרת סיור באזור קיבוץ גלעד, 10/09/2015.    ©raviv yan