גירית דבש

לפני כשנתיים התקבלה במן השדה החלטה לפרסם כאן סקירה מקיפה של מצב אוכלוסיות יונקים נדירים בארץ. תוך זמן קצר התברר כי למעשה, כמעט ואין מידע עדכני ומבוסס לגבי מינים רבים בהם אנו עוסקים, ולכן הפרסום נדחה. עם זאת, החיפוש אחר המידע עורר סקרנות רבה והוחלט לנסות ולברר כמה שאלות באשר למינים אחדים בהם גירית הדבש. תצפית בטורף המסתורי הזה נרשמה לאחרונה במערכת: פרט נצפה בפעילות (eyalv) בשעת לילה בסביבת נחל רביב. בהתחשב ביכולת התנועה של גירית דבש ובתזמון התצפית, הרי ייתכן והגיעה לשם ממרחק רב: נערכנו להצבת מצלמות באזור, במטרה ללמוד מעט אודותיה.

גירית דבש (Mellivora capensis) היא יונק ממשפחת הסמוריים (Mustelidae), מהנדירים שבמיני הטורפים באזורנו. מזה שנים רבות שעדויות לקיומה מתקבלות באופן עקיף בלבד, ורווחת ההנחה כי בארץ המין ניצב בפני סכנת כליה חמורה. להבדיל מעטלפים שהם חולייתנים קטנים וקשים לאיתור ולזיהוי, הגירית היא טורף אשר מתקבל הרושם כי היעדר תצפיות אקראיות בו בהחלט מעיד על נדירותו, שהרי זהו טורף בעל חזות יוצאת דופן. עם זאת, ניסיונות לברר מידע באשר לתצפיות בו בשנים האחרונות כמעט ולא העלו ממצאים חדשים. התברר כי דיווחים על נזקים שהסבו גיריות לכוורות באתרים אחדים מתייחסים למינים אחרים, וכן כי למעשה זיהוי גירית דבש בשדה אינו מובן מאליו.

בהמשך לשאלות ותגובות אשר נשלחו למערכת, נסכם:
1. גירית דבש היא אכן יונק נדיר מאוד בארץ.
2. על פי המידע שברשותנו, לא ניתן לבסס עוד את החלוקה לתתי אוכלוסיות המוזכרת בספרות1: פרטים עשויים להיראות פעילים בכל רחבי הנגב והערבה.
3. עדיין לא הושלמת בדיקת מידע המתייחס לממצאים באתרים חדשים, בהם לא זוהתה בעבר.

תקצירים המתייחסים אליה ואל מינים נוספים, יפורסמו בסיכום השנתי 2017.

 

 

Section: 
Section1