זאב, זאב! 03/10/2015

השבוע התקיים סיור ערב-לילה רכוב באזור ערד. גולת הכותרת של הסיור היתה שני זאבים (Canis lupus) אשר נצפו בקרבת הכביש, סמוך לכפר הנוקדים. אחד הפרטים תועד בצילום ממרחק (מצורף תצלום).

זאב מצוי, Canis lupus
זאב מצוי, Canis lupus. אזור ערד, 30/09/2015.  © משה קלוקובסקי

מלבדם נראו שני מיני טורפים נוספים:
שועל מצוי (Vulpes vulpes) - נראו שלושה פרטים במהלך הערב. השועל המצוי הוא מהנפוצים שבמיני הטורפים באזור. למין תפוצה הולארקטית הכוללת את צפון אפריקה, אירופה, אסיה, וכן הוא מצוי בצפון אמריקה, באיים שונים באוקיינוס השקט ובאוסטרליה, אליה הובא על ידי האדם כנראה במחצית הראשונה של המאה ה-19. זהו מין טריטוריאלי, שגודל נחלתו עשוי להשתנות, בהתאם למצאי המזון. מעניין לשים לב לתצפיות בשועלים באזורים בהם מצויים גם תנים, יחסי התחרות בין המינים לא ברור דיו.
שועל צוקים (Vulpes cana) - במקום בו עצרנו לצפות בזאבים נראה גם פרט בודד של שועל צוקים. טורף קטן וייחודי זה זוהה לראשונה בישראל בחורף 1981 באזור עין גדי. עד אז, האתר הקרוב ביותר לישראל בו היו ידועים שועלי צוקים היה במזרח איראן, שכן המין טרם זוהה בזמנו בארצות השכנות לישראל. המין אומנם מזוהה עם מדבר יהודה, אך אינו מוגבל לאזור זה: שועל צוקים שוכן באזורים מדבריים, מבותרים ומצוקיים גם בהר הנגב, בדרום הנגב ובערבה.