Echo Meter

גלאי עטלפים סיפקו לנו במהלך השנים האחרונות תגליות זואולוגיות מרתקות. מספר מיני העטלפים המוכרים לנו במרכז הארץ גדל במידה ניכרת (X3): עטלפים הנתונים בסכנת הכחדה אשר הוכרו בעבר רק בצפון הארץ, התגלו שוכנים ביישובים במרכזה. בשלבים ההתחלתיים של פיתוח תחום הניטור האקוסטי בעמותת מן השדה, הפנינו את עיקר תשומת הלב לשימוש בגלאי עטלפים פשוטים ככל האפשר. ההנחה הייתה שנוכל כך לנצל את ריבוי המכשירים אשר יהיו פזורים במרחב על מנת ללמוד על תנועה של מינים חברתיים, לאתר מקומות משכן ועוד. תוך זמן קצר יחסית,התברר כי ריבוי ומגוון המינים המצויים במרכז הארץ מחייב גם שימוש בגלאים מתקדמים, המאפשרים הקלטת עטלפים בשדה ובחינת הזיהוי לאחר התצפית בעזרת תוכנות מחשב ואנשי מקצוע. כמו כן, קיים צורך בתיעוד הממצאים ובניית מאגר מידע אשר ישמש אמצעי עזר לתצפיות עתידיות. כיום, מצויים מספר גלאי עטלפים מתקדמים אשר מבחינת טווח המחירים שלהם ואופן השימוש בהם הפכו לנגישים יותר, ולכן אנו מפרסמים אותם גם כאן. במקביל, אנו ממשיכים בהשאלת גלאי עטלפים מדגמים שונים במטרה לעודד את השימוש בהם: מי שרוצה להתנסות בשימוש בגלאי - בבקשה לפנות אלינו, נשמח לעזור.

גלאי עטלפים Echo Meter Touch
Echo Meter Touch 2
 

זיהוי מינים אוטומטי
זיהוי אוטומטי מתבצע באמצעות תוכנה, אשר יכולה להיות מותקנת על גבי הגלאי כך שניתן להשתמש בה בזמן אמת: למשתמש מוצג מין העטלף, אשר זוהה על בסיס ניתוח אות השמע הנקלט במיקרופון. נכון להיום, אפשרויות הזיהוי האוטומטי עודן מוגבלות במספר היבטים, ובין היתר מבחינה גיאוגרפית: היכולת להשתמש בהן באזורנו מוגבלת ביותר. מומלץ לכל מי שמעוניין לצפות בעטלפים ולזהות מינים בשדה ללמוד את הנושא. מצורפים באתר קישורים לאתרים רבים, וכמובן שהיום קשה לתכנן יציאה לתצפית בלי המדריך הבא: 
British Bat Calls: A Guide to Species Identification

גלאי עטלפים Echo Meter Touch
Echo Meter Touch 2

Echo Meter Touch 2
המיקרופון אקו-מטר המתחבר לטלפון נייד או למחשב לוח (טבלט) ליצירת גלאי עטלפים מתקדם. הקולות מוקלטים על ידי המכשיר ומאוחסנים בו לצורך שמירה, ניתוח ואף שידור של הנתונים. התוכנה הנלווית מאפשרת הצגה וויזאלית של הקולות בצורת ספקטוגרמה, כך שבזמן אמת ניתן גם להקשיב לקולות, וגם לראותם על גבי המסך בהיסטוגרמה צבעונית. שני דגמי אקו מטר מוצעים כיום לקהל הרחב:
1. Echo Meter Touch 2
2. Echo Meter Touch 2 PRO
לשניהם דגמים המותאמים למערכות אנדרואיד ו-IOS. הם מופעלים באמצעות אותה אפליקציה, מקליטים את המידע באותו פורמט (full spectrum WAV) וכוללים את אותן אפשרויות האזנה (RTE, TE, HD). ההבדלים העיקריים ביניהם:
אפשרויות שליטת המשתמש בתכונות הקלטה שונות
Max Trigger Length, Trigger Window, Trigger Sensitivity ו- Trigger Minimum Frequency
Sample Rate
256k at 16 bits / 256k or 384k at 16 bits
Maximum Recording Frequency Khz
192/128
Gain Settings
3 / 1
באתר היצרן (מצורף קישור) השוואה מפורטת יותר ביניהם, ניתן לסכם כי היתרון בדגם ה-PRO בא לידי ביטוי במעבדה.
בין אם ברצונך להשתמש בגלאי מהדגם המוצג כאן או מדגם אחר, מומלץ להתנסות בשימוש בגלאי עטלפים (גלאי HD / FD / TE זמינים במן השדה) לפני רכישה: לצאת לתצפית, ואם יש עניין באחד מדגמי TE / FD - להתנסות גם בעיבוד וניתוח הנתונים באמצעות מחשב.

לרכישה: 
Echo Meter Touch 2 - Android
Echo Meter Touch 2 - iOS

קישורים:
Echo Meter Touch App - זמין להורדה באצר היצרן, ללא עלות נוספת.
Echo Meter Touch 2 Video Tutorials - מדריכי וידאו לגרסה הראשונה של ה- Echo Meter
אקולוקציה - במדור עטלפי ישראל באתר העמותה.

Echo Meter Touch
Echo Meter Touch 2
 

     

    Section: 
    Section1